pamatnatabulavajaj
ccxcx
  • home
  • o projekte
  • Pavel Vajaj
  • Poďakovanie
  • Galéria
  • Kniha Pavel VAJAJ
  • MAPA
  • kontakty

Kto bol Pavel Vajaj...

    


     Pavel Vajaj (tiež sa vyskytujú podoby jeho mena ako Vajai, Vajay, Wajay, Wajaj) nosil pôvodne po svojom otcovi priezvisko Derslin alebo Trzslin. Narodil sa v obci Kopčany (okres Senica). Problematické je určiť jeho dátum narodenia, keďže viaceré biografické zdroje sa rozchádzajú v ponúkaných údajoch. Za najprijateľnejšiu nám známu informáciu považujeme tú, ktorú uvádza matrika zomrelých zo Štátneho archívu v Ivanke pri Nitre.  Podľa tohto zápisu sa P. Vajaj narodil 3. decembra v roku 1761. Jeho otec bol Michal Derslin a matka Katarína. P. Vajaj bol ženatý a mal dve deti. Svoju ženu často spomína aj vo svojich textoch. Podľa popisu rôznych situácií, v ktorých sa spoločne s manželom ocitla, mu bola vždy oporou i najbližšou priateľkou. Niť Vajajovho života sa výraznejšie objavuje až takmer po dvadsiatich rokoch od narodenia, keď jeho meno figuruje vo funkcii preceptora (domáceho učiteľa) v obci Jahodníky (v súčasnosti je táto bývala obec súčasťou mesta Martin). Dnes zatiaľ nevieme povedať, kde P. Vajaj študoval – základné vzdelanie zrejme získal vo svojom rodisku, no vyššie školy mohol navštevovať aj v zahraničí. Po štúdiách pôsobil v rokoch 1783 – 1807 ako rektor na evanjelickej škole v Príbovciach, kam prišiel z už spomínaných blízkych Jahodníkov. Vajajova príbovská etapa je veľmi bohatá na kultúrno-spoločenské i literárne aktivity. Ako prvý rektor tamojšej evanjelickej školy bol pri všetkých významných udalostiach obce i najbližšieho okolia. 
     Evanjelická škola v Príbovciach má dlhú tradíciu a v čase Vajajovej prítomnosti patrila medzi poprednejšie vzdelávacie inštitúcie širšieho regiónu. V tomto období sa tu zdržiavali na rôznych významných postoch evanjelického cirkevného zboru popredné osobnosti národného života i náboženského duchovenstva ako napríklad Juraj Ribay alebo Samuel Holéci. O Vajajovej činnosti v Príbovciach nám podáva plastickejšiu predstavu správa kanonickej vizitácie Turčianského seniorátu z 20. novembra 1798. Dokument vyslovuje s prácou učiteľa Vajaja veľkú spokojnosť. Mimo toho, že jeho život i práca boli označené za príkladné, tak v dokumente čítame komentár o jeho záujmoch: „Nezaoberá sa ani hospodárstvom, ani remeslom, namiesto toho rád číta dobrých spisovateľov“. Ako pozorujeme, hodnotenie je veľmi lapidárne a zameriava sa na zdôraznenie intelektuálnej stránky Vajajových aktivít.  Z Príboviec v roku 1807 odišiel učiteľ P. Vajaj do Horných Zeleníc, kde vo funkcii rektora nahradil Ondreja Mišoviča. Krátky latinský záznam o zmene Vajajovho pôsobiska nachádzame v Protokole evanjelického zboru príbovského, kde sa píše, že do Horných Zeleníc v Nitrianskej stolici odchádza v roku 1807. V čase pôsobenia P. Vajaja v Horných Zeleniciach boli evanjelickými farármi Ján Blanár (1808 – 1828), ktorého meno spomína a často oslavuje vo svojich textoch a po ňom Matej Svatý (1828 – 1840). Pavel Vajaj zomrel v Horných Zeleniciach 6. júla 1838, kde je aj pochovaný. 

     Zoznam rukopisných diel Pavla Vajaja:


VAJAJ, Pavel: Verše pri posvätení chrámu v Príbovciach. Inc.: Slavení Boha trůjjediného. Veleslaven budiž (1783).

VAJAJ, Pavel: Této Weršše řikané byli na Bále w Rakowě u Pana Justh Gabora Léta 1802.  

VAJAJ, Pavel: Prihody w poctiwé Poctivé Obcy Horno-Zelenické Roku MDCCCIX wzniklé od PufendorFiVsa, očitého Swedka, pro budaucý památku sepsané (1809).

VAJAJ, Pavel: Krátke a Oprawdové Wyobraženj té Powodně která se do Hornjch Zelenic w Slawné Nitranské Stolicy gsáných Roku wnjtr psaného wewalila (1813).

VAJAJ, Pavel: Werše o wystawenj Weže pri Chráme Božjm Horno=Zelenickém ew. aug. Wyzn. Roku wnjtrpsaneho složene od SPisoWatele (1820).

VAJAJ, Pavel: Wděčná Památka Wysoce Wažného, a welmi slowutného Muže p. Hiroš Jánoša priwilegiátného Městečka Fraštáku od Roku p. 1823 až do Roku 1827 welmi dobrě zaslužilého Richtáre zapsana od Prítele Vprimného (1827).

Powered by Create your own unique website with customizable templates.